Ez a Tévhitek c. fejezet II. része. :)
14. Csokoládé pattanásokat okoz!
Már a hatvanas években egy amerikai tanulmány megállapította, hogy ez hibás információ. A pattanásos arc (akne) hormontermelés változásának és genetikus faktornak következménye, melynek során a faggyúmirigyek túltermeléséhez vezetnek.
15. A kígyó mítosza
A kígyó a Bibliában a gonosz csábító, aki bűnbeesést kiprovokálta, s ezért szigorú bűntetésben részesült: "A hasadon kell kúsznod és földet enned egész életedben!" A kígyó által született a Földön a halál a régi keresztény mondák szerint. Amíg egyesek a kígyót a Sátán teremtményének tartják, más kultúrában istenként tisztelik. Máig is egy kígyó látványa az érdeklődést és félelmet kelt. A vallásos mitoszon és legendákon kívül ennek a reptiliának a rossz hírét a széleskörben elterjedt előítélet okozza: a kígyó hideg, sikamlós és mérges. Aki azonban már megérintett egy kígyót tudja, hogy milyen szokatlan meleg és síma a pikkelyes bőre. a kereken 3000 fajta kígyók közül csak kb. 480 mérges. Európában 6 féle mérgeskígyó él, amelyek közül csak a keresztes- és az áspis-vipera harapása lehet veszélyes az emberre. Alapvetően érvényes, hogy a kígyó extrém fél az embertől és azonnal menekül, ha erre lehetősége van.
16. Aki náthás menjen szaunába!
Semmi esetre se! Forróság és izzadás csak egészséges embert edzi meg. A szervezet már a nátha elleni harc által gyengült, a szauna még jobban gyengíti az immunrendszert.
17. Komputertomográfia (CT) ártalmatlan!
Egy CT-nél 1000-szer erősebb a röntgensugár, mint a normális tüdőátvilágításnál. A Columbia Egyetem radiológusa David Brenner szerint rákot idéz elő. A legújabb US-tanulmány 15 ezer halottal számol évente a gyakori CT-használat miatt.
18. A vámpirok a levegőben
A denevéreknek csaknem ezer fajtája repked a különböző földrészeken, mégis a rossz hírük csak 3 délamerikai fajon alapszik. Ezek a közönséges vámpír, a fehérszárnyú vámpír és a fésűsfog vámpír. Ezek éles fogaikkal megsértik az állat, vagy ember bőrét, hogy a kilépő vért felnyalhassák. Ebből az ártalmatlan vérvételből fejlődött ki repkedő vérszívó kísértet mítosza, ami azután a vérszomjas Dracula román gróf mondájával keveredett.
Mindenek előtt a filmipar tette a denevért egy feketébe burkolt, fénytől menekülő vámpírrá, ami azt a babonát ismételten terjesztik, hogy ezek az állatok a főütőérre pályázik. Pedig a földrészünkün élő fajták étrendjét rovarok, mint pl. lepke, bogár, szunyog stb. alkotják. Máshol béka, hal, vagy egér is a táplálékuk lehet.
19. Derékfájásnál pihenni kell!
Az Európai Únióban végrehajtott nagyarányú tanulmány eredménye, hogy kereken 90%-ban a derékfájás problémája mozgással kiküszöbölhető. Ezért a sportorvosok és orthopédek egyhangúan állítják, hogy a derék kímélése káros. A derékfájásról jut eszembe, hogy sok nő nem is gondol arra, hogy a fiatalkorában hordott magassarkú cipőinek köszönheti az időskori derékfájást. A mellékelt kép mutataja a gerincoszlop normális és a magas sarok következtébeni vonalát, terhelését. És ha már a magas saroknál vagyunk egy másik okozatáról is látható egy kép, ami a lábfej deformációját illeti. A nők 80%-a szenved a túl szük, vagy magas sarkú cipőviselés következményei miatt. Egy angol tanulmány szerint Angliában 200 ezer nő jár orvoshoz ilyen problémák miatt és ebből 10 ezer kórházba kerül. Deformált lábujjak, bütyök stb.
A magas cipősarok nemcsak a lábat és a derekat terheli kedvezőtlenül, hanem az agy működését is csökkentheti és fejfájást is okozhat. Ugyanis a természetellenes testtartás következtében a spinálidegek (amelyek a hátgerinc-csigolyái között vezetnek ki a gerinccsatornából) összenyomódnak.
Van ugyan egy jó oldala is magas saroknak, a medencefenék kötőszövet izmait erősíti. Ez előnyös a vizelés (inkontinencia) szempontjából.
20. A keresztberakott láb visszeres lesz!
Téves! Tizenkét amerikai tanulmány foglalkozott a visszért okozó rizikó tényezőkkel. Egyetlenegy bizonyítékot sem találtak, ami e női ülésmódra utalna. Nőknél a legnagyobb veszély a túlsúly és a terhesség, férfiaknál a dohányzás, ami a visszeret okozza. Azonkívül a kevés mozgás.
21. Izomláznál tovább kell edzeni!
Inkább ne! A legújabb sportorvosi ismeretek szerint az izomláz a heveny túlterhelés következtében fellépő jelenség. Az izomszövetben apró szakadások keletkeznek, ami helyi gyulladáshoz és dagadáshoz vezet. Aki ennek ellenére tovább edz, az a gyógyulási folyamatot fékezi.
22. Konyhai fadeszka nem olyan steril, mint a műanyagdeszka!
Esetleg azt képzeljük, hogy a baktériumok jobban szaporodnak a természetes fában, mint a műanyagban. Téves nézet! A fában lévő csersav pusztítja a baktériumokat, a műanyag viszont nem. A brauschweigi Szövetségi Biológiai Intézet vizsgálatai szerint a legerősebb baktériumölő fa az erdei fenyő, de hasonló jó a tölgy és a vörösfenyő.
A csiraölő hatás ismétlően megújul. Mialatt a műanyaglap apró vágataiban a baktériumok vigan élhetnek, a fadeszkalap friss vágataiban új csersav válik szabaddá, amely megöli a baktériumokat. Azonkívül a fadeszkát könnyebb tisztántartani, Először hidegvízzel, majd forróval kell öblíteni.
23. A spenótban különösen sok vas van!
A főtt spenót 2,2 mg vasat tartalmaz 100 grammonként. Ha friss, nyers valamivel többet. Ez lényegesen kevesebb, mint amit bármely más élelmiszer, például csokoládé. Jóllehet ez a tény már 1930-ban tisztázódott, még a mai napig is tarja magát e tévedés. Ez abból adódott, hogy az elemzésnél véletlenül a tizedesvesszőt egy számmal jobbra írta a kutató.
Ennek ellenére a spenót természetesen egészségesebb, mint a csokoládé. Kalória szempontjából 12 kg spenót felel meg 200 gr csokoládénak.
24. Égő zsír eloltható vízzel!
Még megkísérelni sem szabad! Az égő zsír, vagy olaj már a gyulladéskor többszáz C. fokos. A hozzáöntött víz gőzzé változik, egy liter vízből 1700 liter gőz lesz. Mivel a víz nehezebb fajsúlyú és néhány századmásodpercre szüksége van a gőzzé válásnak, lesűllyed. A robbanásszerű gőzzé válás következtében az égő zsírt, vagy olajat a gőz magával viszi a környezetbe, ami komoly következményekkel jár mind az oltó személyre, mind a környezetre. Ezért lángralobbant olajat, vagy zsírt le kell takarni fedővel.
25. Három lódarázscsipés megölhet egy embert!
Ilyen állításnál a szakemberek a fejükhöz kapnak, mert ez dajkamese. Bár a lódarázs a maga három és fél centiméter hosszával majdnem kétszer nagyobb a darázsnál és a méhnél, a mérge csak az allergiásokat érinti kellemetlenül. Egy egészséges ember halálához legalább ezer darab megvadult lódarázsból álló raj együttes támadására lenne szükség. A valóságban legfeljebb 50-80 lódarázs alkot egy rajt.
Tudományos vizsgálatok azt mutatják, hogy egy lódarázs csípés sem veszélyesebb, mint egy darázs-, vagy méh-csipés. Ellenkezőleg! A mézgyűjtó méhek lényegesen erősebb méreggel rendelkeznek. Azonkívül a lódarázs szemben az agresszív darázzsal rendkívül békés és félénk állat. Előnyben részesíti a menekülést kritikus helyzetben.