Napjainkban sok "okosság" van jelen mindennapi életünkben, de lehet hogy nem mind igazak, vagy hasznosak, sőt, egyesek károsak is lehetnek! Néhány ilyen tévhitet gyüjtöttem öszze :)
1. Gyakori hajvágás fokozza a hajnövekedést!
Ez csak a fodrászok propagandája. Egyedül a hajgyökér határozza meg a növekedést és az a hormonoktól és a génektől függ. Egy hajszál naponta átlag 0,35 mm-t nő, akár mennyit vágnak le a végéből.
Lehetséges, hogy nem is fodrásztól, hanem kertésztől származik e téves nézet. Valóban, ha bokrok, rózsák stb. ágait, hajtásait visszavágják, akkor azok új, erősebb hajtást hoznak. Ennek több oka van. A levágott hajtáson maradt rügyek a vastag ágon keresztül nagyobb mennyiségű tápláló anyaghoz jutnak. Másrészt a földalatti részek (gyökerek) és a földfeletti részek (lombozat) egyensúlya a levágással felborul és a növény az egyensúly helyreállítására törekszik.
A lényeges különbség a haj esetében az, hogy a haj nem élő, hanem holt anyag ( a körömmel együtt!).
2. A friss sebnek szellőznie kell!
Ez a tévhit már régen érvénytelen. Levegőn a sebb gyorsabban kiszárad. A következmény: erősebb varasodás, esetleg sebhely marad. Legjobb kezelése egy sebnek, ha egy nedvesen tartott sebtapaszt ragasztunk rá. Így tudnak a kötőszövetsejtek egy nyomtalan gyógyulást helyreállítani, képezni. Kis sebeknél maximál 4 nap a gyógyulás ideje.
3. Rossz fény rontja a szemet!
Ilyen összefüggést a kutatási eredmények nem mutatnak. A szemészek szerint sötétben elfárad a szem, de a látás nem romlik. A túl erős fény esetleg nem tesznek jót az idegvégződéseknek, de a fényhiány egész biztosan nincs azokra negatív hatással.
4. Vacsorázás kövérít!
Teljesen mindegy ki mikor étkezik. Meghatározó a hízásra a felvett össz-kalória mennyiség, amit naponta elfogyasztunk. Ha az több, mint amit a test eléget, akkor hízunk.
5. A "gonosz" farkas
Nem minden igaz, amit az állatokról állítanak. Legtöbbször a hamis kép egy-egy állatról régi babona, vagy elterjedt előítélet. Legjobb példa erre a gonosz farkas. Elborzasztó történetek farkasokról, amelyek gyermeket rabolnak, embereket halálba kergetnek, valamint a mesebeli farkas a Hét kisgida, vagy a Piroska és a farkas táplálják a félelmet gyermekekben.
Bár a farkas ragadozó állat, de tápláléka elsősorban patásállat (szarvas, őz,stb.) , vagy vaddisznó. Még sohasem történt, hogy egészséges farkas megtámadott volna egy embert. Rosszhírét elsősorban annak köszönheti a farkas, hogy előszeretettel vadászik bárányra, kecskére, amivel az ember ellenségévé vált. Így vált a farkas az ember által üldözötté és csaknem kipusztult. Európában most védettség alatt van és nem szabad rá vadászni!
6. Vitamin C véd az influenza ellen!
Jól hangzik ugyan, de tudományosan nincs bizonyítva. Egy ausztrál és finn tudóscsoport az elmúlt 65 év különböző tanulmányokat kiértékelve arra a megállapításra jutott, hogy akkor is ha valaki naponta 200 mg C vitamint tabletta formájában, vagy ennek megfelelő gyümölcs mennyiséget fogyasztott, egyetlen influenza fertőzést sem akadályozott meg. Mióta a C-vitamin mesterségesen is előállítható,a termelő cégek fantáziája kimeríthetetlen. Maholnap a cipőkrémben is szükséges lesz a C-vitamin!
7. Zsír fogyasztása kövérít és beteggé tesz!
Ezt a hosszúéletű mitoszt véglegesen megcáfolták. Az alapja a zsír diszkriminalizálásának, mint a szívinfraktus előidézője a hamis értelmezése egy amerikai hosszútávú vizsgálatának (Framingham-tanulmány). A svéd orvos Uffe Ravnskov 2002-ben tisztázta a félreértéseket ebben a témában. Feltételezhető, hogy a vaj és margaringyártók ötlete volt a zsír ellen agitálni. Viszont az is igaz, hogy évszázadokon keresztül csak zsírt ismerték az emberek és mégis soványak voltak. Az elkövéredés éppen az élelmiszeripar áldásai közé tartozik.
8. Gyakori krémezés finomabbá teszi a bőrt!
Egészen téves! A német bőrgyógyászok Szakmai Szövetsége felhívja a figyelmet arra, hogy aki naponta háromszornál többször bekrémezi magát az ellenkezőjét éri el. A bőr természetes elzsirozódását zavarja meg. A következmény: szárazság, sőt korpásodáshoz hasonló bőrgyulladás az u.n. stewardess-betegség. Na, de a kozmetikai cégeknek a krémek eladása a fontos! Jellemző a bőrgyógyászok óvatossága. Nem merik azt mondani, hogy teljesen értelmetlen és esetleg káros, hanem csak ha 3-szornál többször alkalmazzák. Láttam egy szépségkirálynőt az 1950-es évből, akinek hivatásszerűen kellett a kozmetikai szerekkel "élni". Ennek a nőnek olyan ráncos volt az arca 50 éves korában, hogy nyugodtam mondhatta volna magáról, hogy 100 éves!
9. Éjfélelőtti alvás a legegészségesebb!
Nem igaz! Nem az idő fontos - állítja Jürgen Zulley a regensburgi egyetem professzora -, hanem a minőség, mindenekelőtt a "mélyalvó"-fázisban, amelyben a legjobban piheni ki magát a szervezet. Ennek azonban 3 óra előtt kell történie, mert azután a belső "vekker" lép működésbe.
10. Csak az agy 10%-t használjuk!
Mint az amerikai orvos Aaron Carroll és Rachel Vreeman a "British Medical Journal"-ban beszámol, ezt az elméletet a modern agykutatás nyomatékosan megcáfolta. A szürke agyvelők számtalan megfigyelése (szkennelés) mutatja, hogy nincs olyan része az agynak, ami valóban pihen, egészen mindegy, hogy mit teszünk. Az agyműködése állandóan sokezer idegsejt működését jelenti
11. A testnek mindig jót tesz a sok sportolás!
Természetesen a rendszeres mozgás erősíti az izmokat, csontozatot és az immunrendszert, erőben tartja a szívet és az érrendszert. Túlzott sport, erőltetett edzés teljesítményre az ellenkezőjét okozza. A mozgás szervei könnyebben és gyakran megsebesül, gyengül az
immunrendszer. Könnyebben fertőződik meg az ember.
12. Salaktalanítani kell!
Tudományosan soha sem volt megbízhatóan bizonyítva, hogy a testben egyáltalán salak lenne. Minden bió-vegyi származék anyagok a bélen, vesén, májon és a bőrőn keresztül válnak ki a testből.
13. Egyenesen ülni jót tesz a gerincnek!
Régesrég túlhaladott álláspontnak számít. A kanadai Alberta egyetem kutatói megállapították, hogy az ideális ülőhelyzet: kényelmesen hátrahajolva, úgy hogy a gerinc és a combok által képzett szög 135 fok. Fontos: az ülőhelyzetet lehetőleg váltogatni, mert ezáltal minden izomcsoport terhelést kap.